KONULAR

Üveysilik Yolu

Üveysilik cismanî olarak görüsmeleri mümkün olmayan kisilerin rüya veya hal yoluyla manen görüsmeleridir. Yani Evliyanin ve Hizir’(as) min nuraniyetinden veya Peygamber varisi olan Mürsid-i kâmillerin ruhaniyetinden faydalanarak manen yetisenlerin gittigi yolun adina “Üveysi denir.” Bu yolun piri Veysel Karani Hazretleridir. Bu yola da Üveysilik yolu denir.

Peygamber  (S.A.V) Efendimizi gözleri ile görmedigi halde müthis bir askla bagli olan  Veysel Karani hazretleri bu ask ve bagliligiyla ulvi makamlara ulasmistir. Öyle ki Efendimiz (SAV)’in “Üveysi karni ihsan ve iyilikte tabiinin hayirlisidir” övgüsüne mahzar olmustur.

Veysel Karani Hazretleri Peygamber Efendimizi görmeden, maddi degil, manevi feyzinden yararlanarak tekâmül etmistir. Bu yolla pek çok evliyaullah yetismistir. Üveysilik denince su dört zümre anlasilir.

1-)Peygamber Efendimizin ruhaniyetinden feyz alanlar

2-)Veysel Karani Hazretlerinin ruhaniyetinden feyz alanlar

3-)Mürsid-i Kâmilin ruhaniyetinden feyz alanlar

4-)Birde Hizir (a.s) araciligi ile irsad olanlar.

 Bunlardan bazilarini örnek olarak verirsek

Ebul Hasan Harakani (ks) Hazretleri, on iki yil Beyazid-i Bestami (ks) Hazretlerinden manen feyz almistir, seyri sülûkunu tamamlamistir. Abdullah Tusteri Hazretleri de öyledir. Ayni sekilde Bahaüddin Naksibendî Hazretleri, Abdulhalik Gucduvani Hazretlerinin ruhaniyetinden feyz almistir. Lâdikli Ahmet Efendi Hazretleri, Hizir’dan (as)  feyz almistir.

Büyük üstadimiz Bilal Baba Hazretleri de üveysilik yolundan yetismis bir Mürsidi Kâmildir. Ukkase (ra) Hazretlerinin manevi terbiyesi altinda seyri sülukunu tamamlamis ve irsad vazifesi ile görevlendirilmistir. 

Bilal Baba Çevresindeki bazi insanlar Ukkase (ra) Hazretlerinin böyle bir manevi terbiyede bulunamayacagini söyleyerek, itiraz edenlere cevaben; Evladim üstadimizi sorarlarsa Veysel Karani’dir deyin  ” derdi.

Üveysilik yolunun tek manevi yetistiricisi Veysel Karani Hazretleri degildir. Bu yolun manevi yetistiricileri basta Peygamber Efendimiz olmak üzere, Hizir (as) ve Mürsidi Kamillerdir. Mürsidi Kamil olmayanlardan üveysilik yolunda yetistirici olamaz.

Mürsidi Kâmilin bedeni ölür, ruhu ölmez. Mürsidi Kâmilin ruhu, kinindaki kilica benzer. Ölümünden sonra ise cismani alakalardan soyuldugu için kinindan çikmis kiliç gibi olur. Ruhaniyetleri anildigi yerde hazir olur.

Üveysi olanlar içinde hiç süphesiz en dikkate deger olanlardan bir zatda büyük Selçuklular devrinin meshur seyhlerinden Ebu’l Kasim cürcanidir. Silsile-i serifi Cüneyd-i Bagdadi hazretlerine ulasir. Bunun yani sira Kübrevilik tarikatinin kurucusu olan, Mogol istilasi sirasinda sehit düsen Harezmli seyh Necmüddin-i Kübra Hazretleri de üveysilikle taninmistir. Necmeddin-i Kübra Hazretleri gibi Mogol istilasi sirasinda vefat eden Feriduddini Attar hazretlerinin de kendisi bizzat üveysiydi.

Bütün çaglar boyunca Islam tasavvufunun en meshur simasi olan Muhyiddin b.el-Arabî Hazretleri de üveysiydi. O bizzat kendi anlatisina göre Hizir (AS) müridi olmus ve onun vasitasiyla seyr-i sülukunu tamamlamistir.

 

Üveysi yetisen zatlar da hem yetistiren (kabir ehli ) hem de yetisen birbirleriyle rabita ve irtibat halinde olmalari gerekir deniliyor. Bu hal bizde yok bunun izahini nasil verebiliriz?

 

Üveysi olarak irsad eden ve edilenin arasindaki irtibatin nasil oldugunu Üstadim Abdullah babama (KS) sordum:

- Efendim Mürsid-i Kamil  vefat ettiginde  dervis ne yapmali?

- Efendi Hazretleri cevaben;

- Evladim istihareyle bir baska üstada gitmeli

- Efendim kalirsa ne olur? Diye sordum

- Cevaben buyurdular ki;

- Evladim kalacak kimsenin rabitasinda üstadina soru sorup cevap alacak durumda olabilmeli ancak üstadi vefatindan sonrada kendilerini sagligindaki gibi himaye edecegini taahhüt ederse sag halinden daha etkili olur. Buyurdular.

Allah kendisinden razi olsun Abdullah Babam (Kuddise sirruh) vefatindan önce evladim bizi andiginiz  yerde yaninizda oluruz. Elhamdülillah Rabbim bize böyle bir ruhsati lutfeyledi kinindan çekilmis kiliç gibi oluruz. Buyurdular.

Mürsidi Kâmilin bedeni ölür, ruhu ölmez. Mürsidi Kâmilin ruhu, kinindaki kilica benzer. Ölümünden sonra ise cismani alakalardan soyuldugu için kinindan çikmis kiliç gibi olur. Ruhaniyetleri anildigi yerde hazir olur.  

Irsadi devam ediyor!

Cennet Mekân üstadimiz vefat ettikten sonra onu Halinde ve rüyasinda görüp bizzat dergâhimiza gelen insanlarin sayisi pek çok elhamdülillah. Bir gün Konya’miza Hindistan’dan bir turist geliyor bu adam çarsida dolasirken tevafuk dervis kardeslerimizin bir tanesinin dükkânina giriyor içeride Abdullah Baba’min fotografini görünce

-Bu Zati nasil bulabilirim? diye soruyor.

Kardesimiz cevaben;

-Üstadimiz vefat etti, kendisi hayatta degil deyince. Hindistanli turist arkadasimiza;

-Nasil olur bu zât rüyamda bana evladim senin dosyan bizde, sen bizim evladimizsin dedi” diyor. Sonra bu turisti yanimiza getirdiler ve kendisine Üstadimizin dersini verdik ve gönderdik. Allah’a sükürler olsun ki daha bunun gibi pek çok örnekleri yasadik ve halen yasamaktayiz.

Bunun yani sira sahte seyhler de ortalikta oldukça fazla bir kardesimiz rüyasinda Konya’miza bir seyhin geldigini görüyor gelen kisiye Konyalilarin hepsi sirtini dönüyor, tam o sirada Abdullah Babam kucagini açmis bir sekilde “Sizler  benim evladimsiniz deyip bütün hepsini kucakliyor” Üstadimiz himmet ve feyzi ile evlatlarini himaye etmekte onlarin her türlü sikintilarina yardimci olmaktadir. Bunlarin örnekleri tarih içerisinde pek çok kere yasanmistir bunun hak olduguna dair Islam ve Tasavvuf dünyasinin büyük âlimlerinden Imam Rabbani Hazretleri söyle buyuruyor;

Behâüddîn-i Buhârî'nin üstadi Seyyid Emir Külâl hazretleri idi. Fakat Hâce Abdülhâlik Goncdüvânî'nin ruhaniyetinden istifade ettigi için ayni zamanda üveysi idi.

            Yine Islam büyüklerden Abdülhak-i Dehlevi Hazretleri eserinde konuyla alâkali söyle bir beyani var;

Peygamberler aleyhimüsselâm ve evliya vefat ettikten sonra, onlardan yardim istemege âlimler caizdir, olur dedi. Tasavvuf büyükleri bunun dogru oldugunu bildirdi. Büyüklerden çogu üveysîlik yoluyla yükseldiler. Buyurmuslardir.

Bayezedi Bestami hazretleri Caferi Sadik hazretlerinin ruhaniyetinden, Ebu-l Hasan Harakani,Bayezidi Bestami Hazretlerinin ruhaniyetinden,Ebu Said Ebu Hayr, Ebu-l Hasan Harakani’den Ibrahim bin Ethem,Veysel Karani Hazretlerinden,Bilal Nadir-i Hazretleri Ukkase (R.A) hazretlerinin ruhaniyetinden istifade etmis, Ladikli Ahmet Efendi Hazretleri, Hizir’dan (as)  feyz almistir.

Ebul Hasan Ali Sazeli  Hazretleri de söyle der:

“Evliyadan bazilari vardir ki, sadik müride, vefatindan sonra, hayattayken oldugundan daha fazla menfaat eristirir. Yine evliyadan bazilarinin, ruhaniyetleri vasitasiyla ilahi emirleri takip ve tatbik ettirdigi kimseler vardir. Isterse o veli kabrinde meyyit olsun… Kabrinde iken müridini yetistirir. Müridi kabrinden onun sesini isitir.”