KONULAR

Dervisin 24 saati nasil olmalidir?

DERVISIN 24 SAATI NASIL OLMALIDIR?

 Dervis sürekli abdestli dolasmalidir, zira "Abdest müminin silahidir." Dervis kendisini her an adim adim takip eden apaçik düsmanlarinin (seytan ve nefs) varliginda onlara karsi gafil olmamali ve silahsiz (abdestsiz) dolasmamalidir. Bunu kendisinde tabiat (huy) haline getirmelidir. Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve selem- buyuruyor ki "Benim ümmetim Kiyamet gününde (bedenlerindeki) abdest asarindan dolayi yüzü nurlular, elleri, ayaklari segililer diye (mevkif-i hesaba veya mizan basina) çagrilacaklardir” buyurmustur.

Baska bir hadisi seriflerinde Efendimiz (sav) “Abdestli olarak ölen, ölüm acisi çekmez. Çünkü abdest imanli olmanin alâmetidir. Namazin anahtari, bedenin günahlardan temizleyicisidir.

Müslüman abdest alinca günahlari kulagindan, gözünden, elinden ve ayagindan çikar. Oturunca magfiret olunmus olarak oturur.

Amellerin en hayirlisi namazdir. Abdeste devam edenler, ancak müminlerdir. Mümin gündüz abdestli olmali, gece de abdestli yatmalidir. Böyle yapinca, Allah-u Teâlâ'nin korumasinda olur. Abdestli iken yiyip içenin karnindaki yemek ve su Allah’i zikreder. Karninda kaldiklari müddetçe, onun için istigfar ederler. Abdestli dolasmak bu kadar önemlidir kardeslerim.

Ikincisi dervis seherde uyanik olur sabah namazini kilar arkasindan Allah’i zikreder, günes dogduktan kirk bes dakika sonra israk namazini kilar. Peygamber Efendimiz; Her kim ki, cemaatle sabah namazini kilar, (namazdan) sonra günes doguncaya kadar (cemaatle veya tek olarak) Zikrullah yapar, bundan sonra da iki rekât namaz kilarsa; onun için tam bir hac ve umre sevabi vardir. Tam bir hac ve umre sevabi vardir. Tam bir hac ve umre sevabi vardir. (Tirmizi) buyurmuslardir, iste dervis bunu da yapar.

Daha sonra isine veya okuluna gitmek için evden çikar, disari çiktiginda dünya kelami etmeden derhal yedi Ayet-el Kürsi okur. Birincide sag tarafina, ikincide ön tarafina, üçüncüde sol tarafina, dördüncüde arka tarafina, besincide göge, altincida yere üfürülecek, yedinciyi de okur içine çeker. Daha sonra besmele ile isine koyulur. Allah’tan hayirli helal rizik temennisi ile isine baslar. Dili daima Allah’i zikreder. Güler yüzlü, tatli dilli olur. Insanlari incitmez, hatalarini aramaz ayiplarini örtücü olur.

Vakti var ise sabah saat 9.30-10.00 gibi dört rekât duha namazi kilar. Peygamberimiz (sav); “Duha namazina ancak evvab (kendini Allah’a adayan) kisi devam eder” (Taberani) buyurmustur.

Ögle namazinin son iki rekât sünnetini dört rekât olarak kilar. Çünkü ögle ve yatsi namazinin son sünnetlerini iki rekâttan dört rekâta tamamlamak müstehaptir.

“Kim ögleden önce dört ögleden sonrada dört rekât namaza devam ederse Allah (cc) muhakkak onu atese haram kilar.”(sünen ashabi)

Aksam namazindan sonra alti rekât evvabin namazina devam eder

“Kim aksam namazindan sonra alti rekât namaz kilarsa denizköpügü kadar olsa bile günahlari bagislanir.” (Taberani)

Yatsi namazinin son iki rekât sünnetini dört rekât olarak kilar. Zira yatsi namazinin son iki rekâtini dörde tamamlamak müstehaptir. (sünen ashabi)

“Öglenin farzindan önce kilinan dört rekât, yatsinin farzindan sonra kilinan dört rekât namaz gibidir. Yatsidan sonra kilinan dört rekât namaz, Kadir gecesinde kilinan dört rekât namaz sevabina esittir.” (Taberani)

Dervis gece yatmadan önce iki rekât namaz kilar ve daha sonra Peygamber (sav) Efendimizin sünnet-i seniyyesi üzere yatagina yatmadan su dualari okur:

Üç defa Kevser suresini, üç defa Ihlâs-i Serife’yi, üç defa Felak suresini, üç defa Nas suresini, bir defa Fatiha-i Serife’yi, bir defa da Ayet-el Kürsi’yi okur; vücudunu mesh eder. Otuz üç defa Subhanallah, otuz üç defa Elhamdülillah, otuz dört defa Allah-ü Ekber, deyip sag tarafina döner, ayaklarini toplar ve Allah’i zikrederek yatar. Dervis geceleyin kalkarak Teheccüd namazini eda eder. Teheccüd namazinin ardindan sabah namazina kadar Zikrullah ile mesgul olur.

“Gece namazi kilmalisiniz. Çünkü bu sizden önceki salihlerin âdetidir. Zira gece namazi kisiyi Allah’a yaklastirir, günahlardan alikor. Kötülüklere kefarettir. Bedenden hastaliklari giderir.” (Tirmizi) buyurmustur. 

Dervis farzlari yerine getirdikten sonra nafileler yoluyla Allah’a yakinlik yoluna girer “...onun isiten kulagi, gören gözü, tutup yakalayan eli... Olurum.” deniliyor. Evet, bu ifadeler bir manada mütesâbih olsa da, hadiste nafileler yoluyla daha derince bir yakinliga ulasmanin mümkün oldugu vurgulaniyor.

Bu husus, nafilelerin “cebrenlinnoksan” (eksikleri kapama, yarayi sarma) vazifesi görmeleri itibariyledir. Yani farzlarda eksigi kusuru olan insan; nafilelerle onu telafi ettigi için, farzlarla arzulanan netice, nafilelerle elde ediliyor. Öyleyse, ana atkilar yine farzlardir. Nafileler ise; onlarin üzerindeki dantelâ gibi islenmis nakislar...

Bunun haricinde dervis sikintili oldugunda Allah’a yönelmelidir. Iki rekât namaz kilmalidir. Sabir ve namaz bütün sikintilarin ilacidir. Kur'an-i Kerim’de mealen buyruluyor ki:

“Ey iman edenler, Allah’tan sabir ve namazla yardim isteyiniz. Allah-ü Teâlâ elbette sabredenlerle beraberdir.” (Bakara – 153)

Dervis bir camiye girdigi zaman da iki rekât Tahiyyet-ül Mescit namazi kilar.

Tahiyye, selam vermek anlamina gelir. Tahiyyet-ül Mescit’te; mescide selâm vermek demektir. Mescide ilk giren kimsenin, mescidin Rabb’ine selâm vermesi ve O'nu yüceltmek amaciyla iki rekât namaz kilmasi menduptur. Efendimiz (sav):

“Sizden her kim mescide girerse; iki rekât namaz kilmadan oturmasin.” (Buhari) buyurmustur.

Dervis bir türbeyi ziyarete gittiginde usulüne göre hareket eder; evliyanin türbesini ziyaret etmek için kabrin basina vardigi zaman sirasiyla:

Dergâh selami verir. Arkasindan; on bir Ihlâs-i Serife, üç Felak suresi, üç Nas suresi, bir Fatiha suresi okunduktan sonra Peygamber (sav) Efendimizden itibaren silsile üzerinden bagislama yapilir. Orada metfun bulunan evliyanin ruhuna da hediye edilir. Hediyesi verildikten sonra, dervis; orada yatan zat’a müntesip oldugu üstadinin selamini söyleyip kendini tanitir. Sonra destur alir, sirasiyla Tevhid-i Serif, Lafza-i Celal, Hay ve Hu esmalarini okur. Daha sonra Kur’an-i Kerim okuyup dua eder. Yapilan zikrin, okunan Kur’an'in ve yapilan duanin sevabi dahi, yine Peygamber (sav) Efendimizden baslamak üzere silsile-i saadete hediye edilir. Ve dergâh selami verilerek oradan çikilir.

Iste bir dervisin günlük hayat içerisinde yapmasi gerekenler bu sekildedir. Sayet kisi bu reçeteye uyacak olur ise Allah’in izniyle manen çok istifade eder.

Her farz namazdan sonra 14 defa Ya Vehhab okuruz. Bu üstadimiza verilen bir tesbihattir. O’da evlatlarina bunu uygulamalari için tavsiyede bulunmustur. Vehhab (cc) ismi, çok verici, çok genisletici anlamindadir.

Birde farz namaz kilindiktan sonra 33 defa Subhanallah, 33 defa Elhamdülillah,33 defa Allah-ü Ekber tesbihatina da muhakkak devam edin. Zira Peygamber Efendimiz “Kim, farz namazi bitirince, yerinden kalkmadan bir defa Ayet-el Kürsi'yi okuyup 33 defa Subhanallah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allah-ü Ekber derse, 99 olur. Bir defa da La Ilahe Illallahu vahdehü la serike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ala külli seyin kadir, dese Hak Teâlâ o kisinin günahlarini affeder.” buyuruyor. Sahabenin fakir olanlari:

Ya Rasulullah; zenginler derece ve nimet bakimindan bizi geçtiler. Biz namaz kiliyoruz, onlar da kiliyorlar; biz oruç tutuyoruz, onlar da tutuyorlar; fakat onlar, zekât, sadaka veriyor, köle azat ediyor, biz edemiyoruz dedikleri zaman,

Peygamber Efendimiz buyurdu ki:

Sizden üstün olanlara yetisebileceginiz, sizden asagi olanlari geçebileceginiz ve sizin yaptiginiz gibi yapanlar hariç, sizden baska kimsenin üstün olamayacagi bir sey ögreteyim. Her namazin sonunda 33 defa Subhanallah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allah-u Ekber, bir kere de “Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ serike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli sey’in kadir” söyleyin! Fakirler, zenginler de bizim gibi tespih çekip, yine bizi geçiyorlar dediklerinde, Rasulullah Efendimiz buyurdu ki: Bu, Allah-ü Teâlâ’nin fazlidir, diledigi kimselere verir. (Ebu Davud) buyuruyor.

Dervis günlük kildigi bes vakit namazlardan sonra da; 166 Tevhid, 33 Ya Allah-u, 100 Ya Mü'min, 100 Ya Latif, 33 defa selamun gavlen Mirrabbirrahim okur.

Allah-ü Teâlâ bizleri söylediklerimizle sizleri de isittiklerinizle amel etmeyi nasip eylesin Allah-ü Teâlâ sevecegi gibi eylesin…