Sayfa Yükleniyor

HİKMETLİ SÖZLER

Cahilin sofusu, seytanin maskarasi olur.* * *

Allah Resülünün sünnetinin ihyasinda gevseklik göstermeyiniz.* * *

Allah (cc) ve Resulüne (sav) olan sevginin kemal bulmasi ancak ‘ASK’ ile olur. Âsik, sevdigine tam manasi ile bagli olur. Canini, malini, hayatini, her seyini onun yolunda feda eder. Ask, perdeleri yirtmaktir, sirlari kesfetmektir.

* * *

Hayatta yaptigimiz en basit hatanin bile hesabini birilerine veriyor iken bu koca ömrün hesabini vermeyecegimizi düsünmek ne kadar abestir.

* * *

Ruh terbiye edilmemis olursa o sevmesini bilmez. O zaman beden sevgisi akla ve kalbe hükmeder. Bu nefsanî bir sevgidir. Akil sevgisi önde olursa kalbe, bedene ve ruha hükmeder, kisi dünyayi sever. Ama bir Mürsid-i Kamile intisab olursa, o zaman akil gerçegi bulur. Beden Allah’in (cc) rizasina göre çalisir ve yasar. Allah’i (cc) zikrettikçe de sevgi akildan bedene gelir, bedenden göze ve kulaga gelir, oradan dile gelir. Dilden kalbe iner. Kalpten ruha sirayet eder. Zamanla ruh, bütün her seyi ihata eder. Ruh sevgisi ön plana çikar ve ruh her seye yön verir.

* * *

Yaratilmis olan mahlûkatin her birinin bir temayülü vardir. Insan fitraten Allah’i (cc) bilmek ve bulmak için yaratilmistir. Insanlarda “ Elest” hitabini, yani Allah-ü Teâlâ Hazretlerinin bizlere ilk hitabini duyurdugu o sese duyulan özlemi ruh algilar, fakat bunu kimi kadinda, kimi parada, kimi de içki sisesinin dibinde arar. Ama ne kadar elde etmis olsa da içindeki o boslugu dolduramaz. Insanlarin aradigini bulabilmesi ancak Kur’an ve sünnete tâbi olmakla olur.

* * *

Gerçekten âsik olan kimse, sevdiginden baskasini göremez ve isitemez olur. Ona ne zaman bir sey sorulsa, hep düsündügü sevgilisi oldugu için, sadece ondan bahseder.

* * *

Allah-u Teâlâ’ya karsi tam bir teslimiyet gösterirseniz, yaratilmis olandan asla korkmazsiniz.

* * *

Gelen misafirler, riziklariyla gelirler. Bir tanesini yer, dokuz tanesini birakirlar. Evinize misafir geldigi zaman; üç ihlâs bir Fatiha okuyun. Rizkinizin çogalmasina, bereketlenmesine vesile olur.

* * *

Sakin kimseye halinizi belli etmeyin. Çünkü Cenab-i Zülcelâl Hazretleri, kulunu bazen varlikla, bazen de yoklukla imtihan eder. Önemli olan, her seyin O’ndan geldigine riza gösterip, her halimizde sükretmektir

* * *

Evladim, gençliklerinde sürekli insanlari tenkit edip, elestiren kisiler yaslandiklari zaman, bunama hastaligina yakalanirlar. Onun için hiç kimseyi bir hatasindan veya bir özründen dolayi ayiplamayin.

* * *

Siz çocuklariniza kirmizi elbise giydirmemeye dikkat edin. Zira bunlar nazari çeker. Mümkün mertebe, mavi renklerde elbise giydirin, nazari karsilar.

* * *

Sizler, çocuklariniza kötü temennilerde bulunmayin, çocugunuz duvara veya yüksek bir yere çikinca, oradan düsersin veya yoldan karsiya geçerken, arabaya çarpilirsin vs. demeyiniz. Iyi temennilerde bulunun. Düsmeyesin, Allah (cc) muhafaza etsin gibi. Zira Allah-ü Teâlâ Hazretleri kul neyi temenni ederse, onu yaratir.

* * *

Sizler basiniza bir sikinti bir dert geldigine; “Ya Rabbi sana sükürler olsun” demeyin. Bu o verdigi sikinti için Allah-ü Teâlâ’ya tesekkür etmek olur ki devamini da isterim manasina gelir. Verdigi bolluk ferahlik gibi durumlarda sükredin çünkü siz sükrettikçe Mevla arttirir.

* * *

Namaz mü’minin miraci, Allah’a (cc) vuslat kapisidir, Namazi kilan “Allah’i (cc) seviyorum” diyordur. Namaz kilmiyorsan Miraci, Allah’a (cc) gitme yolunu kapatmissin, demektir.* * *

Fakirleri sevelim, fakirlere yardim edelim. Kirik kalplerdedir Allah’in sevgisi…

* * *

Resulullah’i göremezsiniz; kocaniza itaat edin! Gine göremezseniz, incittiklerinizle barisin! Gine Göremezseniz cömertlik yapin!

* * *

Kardesim ben seni kalben çok seviyorum deyin. Çünkü onun kalbine senin sevgin girer.

* * *

Âsik Abdullah sararip solma, Gelen Mevla'dan baskasindan bulma! Sevdigin bir yere çok gidip gelme; Kesilir muhabbet, itibar olmaz…

* * *

Ruhu sultanlastirmak lazim! Ruha yön vermek lazim! Ruhu olgunlastirmak lazim! Ruhu egitmek lazim!

* * *

Kalbiniz nurlanmazsa; ne hakki ne batili ayiramazsiniz.

* * *

Nefsimiz firavundan da nefsimiz ebu cehilden de kötü! Allah’i sevmenin yolu nefsânî fitrati bilmek ve onu önlemektir.

* * *

Kalplerimiz “Nazargâhi Ilahi”dir.

* * *

Muhammed’i seven Muhammed'den bahseder, zikri seven zikirden bahseder, Allah'i seven Allah'tan bahseder, evliyayi seven evliyadan bahseder ama diger nar ehline geldi mi hiç dokunmaz.

* * *

Ihlâs olsa ask olmasa, amel olsa ask olmasa, Kur'an olsa ask olmasa, âlim olsa ask olmasa, müderris olsa ask olmasa bir ise yaramaz

* * *

Ask olsun, askiniz nur olsun, Allah cümlenizden razi olsun.

* * *

Her seyin basi ASK! ASK! ASK!

* * *

Huzur ancak “Zikir” ile olur.

* * *

Allah’i sevelim, Allah’i da sevdirelim. Muhammed’i sevelim, Muhammed’i de sevdirelim. Yolumuzu sevelim, yolumuzu da sevdirelim.

* * *

Allah’i zikrettiginizde hem kalbiniz hem diliniz güzel olur. Dil kalbin tezgâhtari, kalpte ne varsa dil onu söyler.

* * *

Allah’i sevmek imandan, Peygamberi sevmek Islam’dan, esini sevmek nefisten çocugunu sevmek sefkat ve merhametten…

* * *

Hiç kimseyi incitmeyin, incinin, size ne derlerse desinler ‘‘EYVALLAH''deyin…

* * *

Müslüman baskasinin ayibini görmez, örter.

* * *

Camileri süsleyen cemaatlerdir; Bülbül olmayinca kafes neye yarar, altindan bile olsa…

* * *

Allah’in kapisinda veziri yok! Herhangi bir yere gittigimiz zaman, hemen adamlari karsilar, randevu alin, su saatte gelin der ama Allah’in kapisinda veziri yok…

* * *

Hayvanlar dâhil herkes Kuran’i anlar, kendince…

* * *

Bugün insanlarin bozulmasi Peygamber nurunun azligindan degil, Insanlarin Sünnet’e uymamasindandir.

* * *

Dert Çekmeden Bal Yenmez

* * *

Aklim Allah, Fikrim Allah, Daim Allah, Illallah…

* * *

Zulmeden insan hem dünyada hem de Ahiret’te pisman olur!

* * *

Allah'i sevmenin alâmeti emirlerini tutmak, Peygamberi sevmenin alâmeti hüsnü ahlâk!

* * *

Ihlâs yaptigin bir iyilige karsilik beklememektir. Siz Insanlara Iyilik yapin, Allah bilir.

* * *

Kötülüge geldi mi pek çok, iyilige geldi mi engel çok!

* * *

Nasil bal arisi bal yaparsa, esek arisi da vazifesini yapacak. Esek Arisi hem bal arisini sokar, hem balini yer, hem de insani sokar

* * *

Kim Allah’i zikrederse, kim Allah’i severse, Allah onu sever.

* * *

Nefse Gösterecegiz; Allah’in yolunu, Kuran’in yolunu, seytanin ve nefsin yolunu…

* * *

Namaza gevsek davranmayin! Devamli abdest tazeleyin! Namaz Vuslattir. Allah’i sevmeye, yönelmeye, kavusmaya en yakin namazdir.

* * *

Allah’in kapisini çalalim, Allah'tan baska gidecek kapi yok.

* * *

Kisinin sevdigini görmesi lazim, seyhini seven seyhini görmeli, pirini seven pirini görmeli, peygamberini seven peygamberini görmeli, Kuran’i seven Kuran’i görmeli.

* * *

Insan dünyada sunlar üzere imtihan edilir: Illet, Gillet, Zillet

* * *

Bir kisi vardir, soru sormak istediginde sorusunun cevabini alir. Bir kisi vardir, soru sorarak ögretmek ister, oda sorup ögrenir. Bir kisi vardir, mahcup etmek için sorar mahcup olur.

* * *

Bir ev kurulmuyor; Baslanmayinca! Bir kimse veli olmaz; Taslanmayinca! Bir kul murada ermez; Sabretmeyince!

* * *

Iyilige iyiligi, HER adam yapar, Iyilige kötülügü, SER adam yapar, Kötülüge iyiligi, ER adam yapar.

* * *

Zikrullah bir nurdur. Onu sönmekten koruyan cam fanus ise sohbet ve ilimdir. Eger ilminizi gelistirmezseniz, iki ayakli bir seytan nurunuzu üfleyip söndürür.

* * *

Dikkat ediniz! Kisi günese yüzünü döndü mü, gölgesi arkasinda kalir. Artik o nereye giderse gitsin, gölgesi hep pesinden gelir. Lakin kisi günese arkasini dönerse gölgesi hep önünde kalir. Ne kadar ugrassa da gölgesini yakalayamaz. Iste bunun gibi, insan, Allah'a yüzünü dönerse; mal-mülk, aile ve çoluk çocugu ayni gölgesi gibi onun pesinden kosar. Fakat kisi Allah'a arkasini dönerse o kisi mal ve iyalim pesinden ne kadar kosarsa kossun, gölgesini tutamayacagi gibi onlara nail de olamaz.

* * *

Herkes gül ben yonca, herkes evliya Ben onlarin hizmetçisiyim…