SORULAN SORU

Namazlardan sonra, zikirde ve yemeğe başlamadan önce üç defa uzatarak La İlahe illallah diyoruz, bunun hikmeti nedir?

CEVAP

Bir Müslümanın, bir dervişin günün her saati toplu olsun, ferdi olsun Daim Zikir üzere olması gerekir. Hayatımızın her safhasına zikrullahı yaymamız, her daim Allah’ı zikretmemiz lazım. Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri yolda yürürken “Allah Allah” diyerek yürüyün, otururken yatarken Allah deyin evladım, buyurur ve şu ayeti kerimeyi bizlere hatırlatırdı.

Cenab-ı Zülcelal Hz.leri;

“Onlar ki, ayakta iken de ve yanları üzerine yatarlarken de Allah Teâlâ'yı zikrederler ve göklerin ve yerin yaradılışı hakkında tefekkürde bulunurlar.” [1] Buyurarak bizlere hayatımızın her anının zikir üzerine olmasını emretmiştir.

Bu ayeti kerimenin fehvasınca; Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.leri namazını cemaat ile kılıp dua edildikten sonra Kelime-i Tevhid’i (La İlahe İllallah) üç defa dört elif miktarı uzattırarak okunması tavsiye eder ve arkasından;

Peygamber (sav) Efendimiz, hadis-i şeriflerinde bizleri müjdeliyor;

“Kim; namaz bittikten hemen sonra, cemaat ile Kelime-i Tevhid’i uzatarak açıktan gür bir sesle okursa, Allah-ü Teâlâ Hz.leri, o kulun dört bin günahını bağışlar” . buyurmuşlardır.

Rasulullah (sav) Hz.lerinden beri gelen silsile-i şerifede bulunan yolumuzun önderleri mürşidi kâmiller Peygamber efendimizin sünneti olan yemek öncesi ve cemaatle kılınan namaz sonrası kelimeyi tevhid okumaya çok önem vermişler. Her fırsatta dört elif miktarı uzatarak üç kere kelimeyi tevhidi okumuşlar, okutturmuşlardır.

Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin bize öğrettiği şekilde yapılan bu usul gün içerisinde zikrullahı hayatın bütününe yayarak daim hale getirmeye de bir vesiledir.

Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.leri;

Yemeğe başlamadan önce muhakkak üç defa kelime-i tevhidi okuyunuz, yemek yerken nimetlerin tefekkürünü yapıp, sonunda da dua ediniz. Çünkü; yemeğin başı “ZİKİR” dir. Zira yemeğe başlamadan evvel, besmele çekilir. Eğer zikirsiz başlanırsa taamların(yemeklerin) nurunu şeytan alır, size de küspesi kalır. Ortası “FİKİR” dir. Sonu da Allah’a (cc) “HAMD ve DUA”dır. Bu yediğimiz taamlar, Allah’ın (cc) izni ile vücudumuzun her bölgesine vitamin olur. Gıdanın bir kısmı göze, bir kısmı kulağa, bir kısmı kalbe, bir kısmı da kuburluğa gider. Bu taksimatı yapan bir Yaratan vardır. Bu yemek nereden geldi? Başkalarına değil de, neden bize nasip oldu? diye tefekkür edip, Cenab-ı Zülcelal Hazretlerine hamd etmemiz gerekir. Buyurmuşlardır.

Yemeğe oturduğumuz zaman ellerimizi sofranın üzerine koyup üç defa kelime-i tevhidi okumak Rasulullah (sav) Hz.lerinin sünnetidir.

Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.leri; ellerinizi sofranın üzere koyup üç defa kelime-i tevhidi okursanız Allah’ın rahmeti sofraya iner. Buyurmuşlardır.

 [1] Al-i İmran Suresi 191
Okunma Sayısı : 8068

Soru Tarihi: 7/18/2017

Yorumlar
Bu soruya ait yorum bulunmamaktadır.
Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *