SORULAN SORU

Abdullah Baba Hz.lerinden sonra bir şeyh çıkacak mı? Abdullah Baba Hz.lerinin bu konuda açıklamaları var mı?

CEVAP

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri vefatından önce sevenlerini yanına çağırıp helalleşirken kendisine sorulan sorulara cevap vermiştir.

Bu sorulardan bir tanesi de  “Dergâhımızdan bir şeyh bir mürşidi kâmil çıkacak mı?” şeklinde olmuştur.

Abdullah Baba (ks) Hz.leri;

“Dergâhımızdan bir mürşidi kâmil çıkmayacağını, inşallahu rahman dervişlerini Allaha vuslat bulduracagını, bunun içinde Allahu Teala'dan gerekli ruhsatları aldığını” söylemiştir. Bu süreçte de zakirlere tabi olunması gerektiğini de bizzat kendisi ifade etmiştir.

Hal böyleyken birilerinin de çıkıp da “ben şeyhim, ben halifeyim” demeleri ya da “falanca şeyh olsun” gibi ifadeler kullanmaları Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin sözlerini hiçe saymaktan öteye geçmemektedir.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks);

“Gün gelir sana manevi vazife verildi, biz rüyamızda gördük” derler böyle bir durumla karşılaştığında “Madem bize manevi vazife verdiler neden Rabbim bize değil de size gösteriyor kardeşim, haşa Allah bize göstermekten aciz mi dersin” buyurmuştu.

Dergâhımızdan bir şeyh çıkmasını arzu edenlerin gayesinin ne olduğunu anlamış değiliz. Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri; “ Vefatından önce evladım bizi andığınız  yerde yanınızda oluruz. Elhamdülillah Rabbim bize böyle bir ruhsatı lütfeyledi, artık bundan sonra kınından çekilmiş kılıç gibi oluruz.” Buyurmuşlardır.

Mürşidi Kâmilin bedeni ölür, ruhu ölmez. Mürşidi Kâmilin ruhu, kınındaki kılıca benzer. Ölümünden sonra ise cismani alakalardan soyulduğu için kınından çıkmış kılıç gibi olur. Ruhaniyetleri anıldığı yerde hazır olur.

Efendi Hz.leri maneviyatıyla, himmetiyle hala aramızdadır. Biz bunlara her gün yaşadığımız değişik olaylarla şahit olmaktayız.

Biz ne bir şeyh arıyoruz, nede şeyh olmak için bir çaba harcıyoruz. Bizler Efendi Hz.lerinin doğrularını öğretilerini insanlığa anlatabilmek için bu yolun tellallığından başka bir şey istemiyoruz.

Amacımız Allah’ın rıza-i ilahiyesini kazanmaktır.

Amacımız “ilahi ente maksudi rizake matlubi ya Hz. Allah” dır.

Amacımız Allah ve Resulünü insanlara tanıtabilmek ve sevdirebilmek.

Amacımız Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin yolunu en saf haliyle insanlara tanıtabilmektir.

Amacımız DERVİŞ olabilmektir.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerin resmi sitesi olan www.abdullahbaba.com un dışında paylaşım yapan sitelere itibar etmeyiniz.

Abdullah Baba Hz.lerinin yolunda olduğunu söyleyip de “ Biz bu yolda gidiyoruz, şeyh olduk” diyorsa bu söylemler kendi nefsindendir. Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerini kendilerine perde edinip sadece kendilerine meşruiyet kazandırma adına yapılmış manevralar, hilelerdir.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri sağlındayken iki şahıs vardı.“ Evladım bunlar kendilerine şeyh demiyorlar ama hareketleri ve yaptıkları şeyhlik. Bunları kendi çizgilerinden çıkaran çevrelerindeki insanlardır. Bunlar burnunun ucunu dahi göremezlerken milleti şeyh yaparlar halife yaparlar.” buyurmuşlardır.

Burunların ucunu görmekten aciz, şeriatı dahi düzgün olmayan, şeytani ve hayali görüntüler görüp insanları uçuran ve onlara şeyh olduğunu söyleyen goygoycular her zaman olmuştur. Bu tip insanların Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leriyle uzaktan yakından alakası yoktur. Bunları Abdullah Babanın yolundan gidiyormuş gibi algılamayın zira onlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden takiyyecilerdir.

Bunların ipliği bu pazarda satılmaz…
Okunma Sayısı : 7038

Soru Tarihi: 1/24/2017

Yorumlar
Dervişan

Sivas’tan da icazetli şeyhler çıktığını biliyoruz. Allah bizleri muhafaza eylesin…Biz Efendimin eteğinde açtık manevi gözlerimizi, efendimin eteğinde de kapatacağız inşallah.. Açıklamalarınız bizi çok memnun ediyor ancak bu sahte şeyhlerin ve yancılarının kim olduğunu da bilmek isteriz. Selam ile

Kocabaş

“Aldanan, aldatandan daha aşağıdır” (Gavs-ul Azam Abdülkadir Geylani Hz.) Biri ben şeyh oldum dese delil sorulur, hemen inanılmaz. Hemen inansak aldanmış oluruz. Heralde. Ondan daha aşağı oluruz. Biri de dese ki "seni şu halde, rüyamda bu şekilde gördüm şeyh olmuşsunuz, Mürşid-i Kamil olmuşsunuz". İnanırsa bir kişi. ( ya gerçekten şeyh iken, ben şeyh olmuşken neden ben göremedim, o gördü diye neden sormaz?)şimdi kim aşağıdadır değil mi?

ibrahim pamuk

Allahım razi olsun çok güzel açıklama yapmışsınız kısa ve öz anlayana yeterli.çok güzel hizmet ediyorsunuz allah ve rasulünün yoluna onun varisi olan abdullahbabama allahım hizmetlerinizi daim eylesin bizleride sizler gibi hizmet ehli olmayı nasip eylesin inşallah allaha emanet olun

Hollandalı

Allah razı olsun verdiğiniz cevaplardan dolayı.Cennet Mekândan sonra bir Mürşidi Kamil gelmeyeceğini Abdullah Baba Hz.lerinin vuslat programlarında konuşmacı hocamız belirtmişti. Hatta İbn-ül Arabi Hz.lerinden örnekler vererek açıklanmıştı. Bu söylemlere rağmen duyduğum ve internette gördüğüm kadarıyla İstanbul’da itikafa giren zat varmış. Yanındakiler itikaftan şeyh olarak çıktığını söylemişler. Ancak sonradan saf ayağına yatıp mevzuyu kapatmışlar. Efendimin söylemlerine rağmen buna nasıl cüret ettiklerine şaşırıyorum.

Feyyaz SOLMAZ

Bende duydum bu tip sahte şeyhlerin varlığını hatta bir zat daha vardı belde belde Türkiyeyi geziyordu. O dönemlerde Bursa’dan İstanbul’a İstanbul’dan Bursa’ya pek methiyeler düzülüyordu.

Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *