SORU ARA

SORULAN SORU

Abdullah Baba Vakfı'nın kurulmasının hikmeti nedir, Efendi Babamızın manevi işaretleri doğrultusunda mı açılmıştır? İşlevi ne olacak?

CEVAP

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin sağlığındayken yapılmasını istediği hizmetler vardı. Bu hizmetleri birkaç başlık içinde açmak gerekirse;

Bunlardan birincisi; bir sağlık merkezi açılmasını istiyordu. Garip gurabanın dertlerine derman olacak, o mazlum insanların hiçbir masraf yapmadan faydalanacakları bir yerin yapılmasını istiyordu.

İkincisi; Nevşehir başta olmak üzere çeşitli illerde Allah ve Resulünü, tasavvuf ve tarikat yolunu, Allah’a vuslat yolunu tanıtacak, bu konular üzerine geniş kapsamlı çalışmalar yapacak kültür merkezi gibi bir oluşumun kurulmasını istemişti.

Üçüncüsü; Dört beş yaş grubu çocuklardan başlayıp üniversiteye kadar devam edecek eğitim kurumları kurarak fenni ilimlerle birlikte manevi eğitimlerinin verileceği, Peygamber (sav) Efendimizin gösterdiği güzel ahlakı, Mevleviliği, Abdullah Baba Hz.lerini güzel yaşantılarının yaşatılacağı eğitim kurumları açmak isteğini iletmişti.

Dördüncüsü; Fakir fukaraya yardım edilebilmesi, evlenemeyen fakir kişilere yardım edilebilmesi, ulaşılamayan fakir kalmaması için bir yardım kuruluşu ve aş evlerinin kurulmasını istemişti.

Efendi Hz.lerinin yapılmasını isteği bu hizmetleri yerine getirebilmek, Efendi Hazretleri’nin ismi altında teşkilatlanabilmek amacıyla ABV Abdullah Baba Vakfı kurulmuştur.

Vakfımızın kurulma amacı; ne derviş kardeşlerimizden ne de diğer insanlardan olsun para toplamak yani vakfımızı bir para toplama merkezi haline getirmek değildir. Bizler Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin dervişleri olarak böyle bir şeyi bugüne kadar yapmadık, bundan sonra da böyle bir niyetimiz olamaz. Bugüne kadar nasıl hizmet ediliyorsa,(Efendi Hz.lerini anma törenleri gibi)  hizmet eden grup tarafından bu hizmetler yerine getirilmeye çalışılacaktır. Efendi Hz.lerinin hassasiyet gösterdiği konularda asla taviz vermeyi düşünmemiz mümkün değildir.

Cennet Mekân üstadımız sağlığındayken Abdullah Baba Vakfının açılmasına izin vermiş ve girişimde bulunulmuş ama o zaman ki ilgilenen büyüklerimiz gerek maddi imkânsızlıklar gerek üzerine düşmediklerinden dolayı devamını getirememişlerdir.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin vefatından sonra da bu meselelerle ilgilenen çıkmadığından ve cennet mekânın bir sözünün dahi bizler için çok değerli olduğundan dolayı bu hizmetleri yapmak için bismillah dedik. Tarlada izi olmayanın, sofrada yüzü olmaz. Amacımız  bu tarlada bir iz bırakmaktır.

Vakıf bir kültürdür. Vakıf bir hizmet alanıdır. Mahlası Hadim-ul Fukara olan üstadımız fakirlere yardım etmeyi vesile kılacak bir organizasyona izin vermemesi düşünebilir mi?
Okunma Sayısı : 7039

Soru Tarihi: 8/6/2016

Yorumlar
Levent AKSAKALLI

RABBİM yar ve yardımcınız olsun Abdullah Babamın himmetleri üzerinize olsun işiniz gücünüz ras gelsin amin ALLAH a emanet olun amin

KOCABAŞ

Geç olmadan anlamayı, yolumuzda taviz vermeden ilerlemeyi, nasihati tutmayı, hizmet etmeyi cümlemize nasip etsin.

İsmail öz

Rabbim yolumuzu açık etsin İNŞALLAH

muzaffer gökdemir

MaşaAllah Rabbim hayrınızı,ecrinizi kat kat mükafatlandırsın Allah utandırmasın inşaAllah

Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *