SORULAN SORU

Abdullah Baba Hz.leri Hac ve  umre ziyaretlerimizi nasıl yapmamızı tavsiye ederdi ?

CEVAP

Abdullah Baba (ks) Hazretleri Hacca gitmeden önce bütün tanıdıkları ile helalleşir. Onların gönüllerini alır ve dua ederdi. Hac ve Umre yapacak olan kardeşlerimize şu tavsiyelerde bulunurlardı:

 

Kardeşlerim gideceğimiz mukaddes beldenin ev sahibi; Cenabı Peygamber (sav) Hazretleridir. Onun için oraya gittiğinizde ev sahibi tarafından “Hoş Geldin” hitabına mazhar olmaya çalışın. Secdeye vardığınızda Efendimiz (sav)’in bizi karşılamasını dileyin. “Elini öpüp nur cemalini görmeyi nasip eyle Ya Rabbi!” diye dua edin. Onu görmek için gözyaşı dökün. Aşk ve Muhabbetle Selat-ü Selam getirin. Herkese selam vermeye çalışın, acele etmeyin. Gözünüze, dilinizi ve kalbinizi muhafaza edin. Mescidi Haramdan ayrılmayın, dışarılara gezmeye gitmeyin. Su ihtiyacınızı zemzem içerek karşılayın. Kâbe’nin altınoluğun bakan kısmına oturarak Allah-u Telayı zikredin, dersiniz çekin. Bilenler Kuran okusun. Sağlığı el verenler bol bol tavaf yapsın. Beytullahı seyrederken gözleriniz açıp kapatıp, içinize çekiniz. Hacar’ül Esvedi öpmek sünnet, insanları incitmemek farzdır. Mübarek taşı öpmek için insanları incitmeyiniz. Elbise ve vücut temizliğine dikkat edin.. İnsanları rahatsız etmeyecek güzel kokular sürünelim. Edep ve tazim ile Huzuruna durun. Teveccühünü kazanmaya çalışın. Allah-ü Teâlâ Hazretlerini çok zikredin.

 

Hicaza giden kardeşlerimiz! Umre yapan kardeşlerimiz! Kâbe’de tavaf Allah rızası için yapılır, farzdır.

 

Kâbe’nin dış kapısından girmeden önce el göğse konur ve selam verilir. Niyet edilir. “Allah rızası için itikâfa girdim” denilir. Dünya kelamı konuşulmaz. Bir ihtiyaç için dışarı çıktığınızda itikâftan çıkmış olursunuz. Gelince yine aynı şekilde niyet alınır ve ibadetlere devam edilir.Bu itikâfın hikmeti; Rüknü Yemani ile Hacerül Esved arasında yetmiş peygamber vefat etti. İtikâfta ruhunu teslim eden peygamberler bu hal üzereydi. Onun için bu şekilde itikâfa girilir. Kimin için tavaf yapılacaksa; niyet edilir.

 

1.  La İlahe İllallah (1.şaft)

2.  Allah Allah Allah Allah (2.şaft)

3.  Hu Hu Hu Allah (3.şaft)

4.  Hay Hay Hay Allah (4.şaft)

5.  Hak Hak Hak Allah (5.şaft)

6.  Kayyum Kayyum Kayyum Allah (6.şaft)

7.  Kahhar Kahhar Kahhar Allah (7.şaft)

 

Hacerül Esvede varılıp tekbir getirdikten sonra tavaf duası okunur. Tavaf esması söylenerek Kâbenin etrafında dolaşılır. (Sa’y yaparken de aynen yapılır)

 

Rüknü Yemani’ye gelince (Bismillahi-Allahüekber) tekbir getirilir. Salâvat-ı şerife söylenir.

 

Hacerul Esvede gelince Rabbena duaları okunur.

 

Yedi şafttan sonra kenara çekilip 2 rekât namaz kılınır. 3 İhlâs 1 Fatiha ile kimin için yapmışsak; ona bağışlanır.

 

Kâbe-i Muazzama’ya bakarken o bir nurdur. O nuru gözüne çek! Sonra gözünü kapat ve içine dök! Bunu defalarca yap! Nur ruhuna nakşolunur. Allah-ü Teâlâ Zikredilir.

 

“Ya Rabbi! Baş açık, yalın ayak huzuruna geldim! Malımı, mülkümü, evladı iyalimi, her şeyimi bıraktım. Ben şimdi ölüm anında, mahşer yerinde gibiyim. Ne olur günahlarımı affeyle!” diye dua ve niyazda bulunun.

 

Bu mübarek beldeye saniyede yüz yirmi rahmet iner. Altmış tanesi tavaf edene, yirmi tanesi Kâbe’yi nazar edene, yirmi tanesi namaz kılana, yirmi tanesi de Safa ile Merve arasında Sa’y edene iner.

 

Cenabı Zül Celal Hz.lerine Hamd edelim, şükredelim, zikredelim. Peygamber Aleyhissalatü vesselam Efendimizi çok sevelim. O’na salât-ü selam getirelim. Tavaf ederken önce;

 

Tavaf ederken önce;

 

Kendimize

Abdullah Baba Hazretleri

Peygamber Efendimiz’e (sav)

İbrahim(as)İsmail(as)Âdem(as) ve bütün peygamberlere

Halifeler

Sahabeler

Ehlibeyt ve bütün hanım Evliyalar

Mezhep İmamları

Piranlar

Bütün Evliyalara

Lailahe İllallah Muhammeden Rasululllah diyen

 

Üzerimizde Hakkı bulunan, selam alıp verdiğimiz bütün Ümmet-i Muhammede hediye ediyorum sen vasıl eyle Ya Rabbi! diye dua edin.

 

Hep görüyoruz, insanlar; anneleri, babaları ve yakınları için tavaf ediyor, hac ve umre yapıyorlar. Rasulullah (sav) Efendimiz bizim için (Ümmeti için) hac ve umre yapmış, kurban da kesmiştir. Âcizane bizler onun için hac ve umre yapıp, nefsimize bunu kabul ettirebilirsek, şükretmemiz lazım.

 

Ayrıntılı bilgi almak için  http://www.abdullahbaba.com/konular.asp?konuID=3 bakabilirsiniz…
Okunma Sayısı : 4477

Soru Tarihi: 1/9/2016

Yorumlar
Bu soruya ait yorum bulunmamaktadır.
Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *