SORU ARA

SORULAN SORU

Erkekte ve bayanda İslami giyim tarzı nasıl olmalıdır?

CEVAP

Sitemizde daha önce cevaplanan sorulan içerisinde bir bayanın nasıl tesettüre uygun giyinmesi gerektiğini cevaplamıştık. Bir Müslüman erkeğin nasıl tesettüre uygun giyinmesi gerektiğine cevap vermeye çalışacağız.

Tesettür deyince genel olarak bayanlar akla gelse de bir Müslüman erkeğinde İslam’a uygun bir giyinme biçimi vardır.

Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.leri bayanlarda el yüz açık olmak kaydıyla vücut hatlarının belli olmayacak şekilde avret yerlerinin kapanması kaydıyla tüm vücudun örtülmesiyle tesettürün olacağını Burada önemli olan giyilecek kıyafetin gerek erkekler de gerekse bayanlar da kendini reklam edecek şekilde canlı renkler olmamalı, dikkat çekmeyen sade, örf ve ananelerimize uygun bir kıyafet olması gerektiğini söylerdi.

Bir Müslüman erkeğin kıyafeti nasıl olmalı?

Vücut hatlarını özellikle avret yerlerini belli etmeyecek şekilde bol, sade, temiz ve ütülü olmalıdır. İslam’ı edep dairesinde Örf ve ananelerimize uygun adı ne olursa olsun istenilen kıyafet giyilebilir. Önemli olan İman eden müminlerde Müslüman kisvesi olmasıdır. Bakıldığında bu Müslüman denmelidir. Bugün büyük bir kültür emperyalizm yaşamaktayız. Şimdi sokakta rastladığımız bir insanın Müslüman mı yoksa gayri müslim midir anlayamamaktayız. 

Peygamber Efendimiz (sav) Hz.leri;

“Ey ashabım!(Şahsında ey ümmetim)Sizin üzerinizden ilk alınacak şey samimiyetiniz. Huşu üzerinizden gidecek. Sonra namazları terk edeceksiniz. Sonra sapık supuk adamlar çıkacak da diyecekler ki kadınlar özel hallerinde namaz kılabilir, mescide girebilir. Öyleki ey ashabım! Sizler yahudiler ve Hristiyanlara o kadar çok benzeyeceksiniz ki (Efendimiz mübarek nalinini çıkardı)şu nalin diğer naline ne kadar benziyorsa sizde onlara o kadar benzeyeceksiniz.” buyurmuştur.

İstanbul’da papaz vaaz ediyor,

“Ey Hristiyan kızları, boğazlarınıza kolye olarak istavroz takınız. Zira sizi Müslüman kızlarından ayırt edemiyorum.” diyor. Bu geldiğimiz noktayı çok açık göstermekte.

Resul-i Ekrem (sav):

“Kim bir kavme benzerse, o (kimse de) onlardandır." [1] ,

“Bizden başkasına benzemeye çalışan, bizden değildir." [2]

"Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeye özenmeyiniz." [3]

Bizim yegâne benzemeye çalışacağımız insan Hz. Peygamber (sav) Efendimiz ve onun yolunda giden mürşidi kâmillerdir. Bizler mümin erkekler ve mümin bayanlar olarak aynanın karşısına geçip bakmamız lazım biz kime benziyoruz diye.

Şunu da yapmamalıyız! Kafamızda eski şeyh efendilerin taktığı koca bir kavuk, elinde bir sopayla sokaklarda gezmek de uygun değildir. Müslüman toplumda fitneye mahal vermeyecek şekilde İslam’a uygun giyinmelidir. Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri toplumda fitneye mahal verecek elbiselerin giyilmesini uygun görmezdi.

Erkekte olsa bayanda olsa her şeyin bir ölçüsü vardır. Yazın sıcağında bir bayan çok sıcak oldu diye nasıl tesettüründen taviz vermiyorsa. İslam’ı yaşamaya çalışsan bir müminde toplum içinde gömleğini açıp kısa donla gezmesi uygun olmaz.

İslâm, belli bir giyimi ve kıyafeti emretmez. Mensuplarını belli bir şeklin içine girmeye zorlamaz. Zira giyim mevsime göre değiştiği gibi, yaşadığımız bölgeye göre de değişebilir. Her yaşın belli bir adabı vardır. Yaşlı bir insanın gençler gibi giyinmesi ya da beyaz takım elbise giyip sokaklarda gezmesi de İslami edep örf ve ananelerimize göre uygun değildir.

İslam, imkânı olanlar için israfa kaçmadan “güzel giyinmeyi” teşvik etmektedir. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmaktadır:

“Güzelce giyinip kuşanınız; kılık kıyafetinizi düzeltiniz. Ta ki insanlar arasında siyah üzerindeki beyaz gibi görünesiniz.” [4]

İmkânı olduğu halde pejmürde bir şekilde giyinmek doğru değildir. Bu hususla ilgili ibret verici şu hadis-i şerife bakalım:

 Ebu Ahvas (ra) şöyle rivayet ediyor;

 Rasulullah’ın huzuruna çok basit bir elbise ile gelmiştim. Bunun üzerine Rasulullah,

‘Senin malın var mı?’ diye sordu. Evet, dedim.

 Rasulullah;

‘Hangi cins mallardan?’ dedi.

Allah bana deve, koyun, at ve un verdi, dedim. O (sav) da;

‘Mademki, Allah sana bu kadar mal vermiştir; öyle ise Allah’ın nimetinin eseri, üzerinde görünsün’ buyurdu.” [5]

Rabbim bizleri islama uygun olarak giyinmeyi nasip etsin inşallah.

Konuyla ilgili benzer sorular:

Hanımların tesettürü nasıl olmalıdır? Tesettürün (ferace vs.) altına giyilen pantolon haram mıdır?

Zikrullaha gösterişli kıyafetlerle gelip, bayanların pantolonlarla, dirsek aşağı olmak üzere kolları sıvanmış bir şekilde zikre katılmaları uygun bir davranış mıdır? Gösterişli kıyafetler giymek tasavvuf yolunda var mıdır?[1] Ebu Davud, libas 4

[2] Tirmizi, istizan 7

[3] Tirmizi, istizan 7, edep 41

[4] Hakim, Müstedrek

[5] Ebû Dâvud
Okunma Sayısı : 4083

Soru Tarihi: 1/27/2018

Yorumlar
Bu soruya ait yorum bulunmamaktadır.
Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *