SORULAN SORU

Abdullah Baba vefatından sonra yerine bir halife bırakmadı irşadı üveysi olarak devam etmekte. Ama Abdullah Baba sohbetlerinde yaşayan bir mürşidi kâmil olması gerektiğini söylemekte açıklar mısınız?

CEVAP

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri sohbetlerinde “Tasavvufi yolda normal şartlar içerisinde bir mürşidi kâmil vefat ettikten sonra eğer yerine vekâleten birisini bırakmadıysa dervişin yapması gereken,yaşayan bir mürşidi kâmil bulup ona intisap etmektir” diyerek bizlere yolun edep ve adabını öğretmiştir.

Ancak aynı Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri vefat etmeden önce son deminde buyurdular ki; Herkes beldesinde bulunan zakirlerine biat ederse bizim himmet ve feyzimiz sizlere yetişecek inşallah. Cenab-ı Rahman'dan hamdolsun bunun ruhsatı almış bulunmaktayız.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri sağlığındayken neden böyle bir birine zıt iki söylemde bulunmuştur?

Çünkü ahir zamanda velayet makamı boşalacağından Mehdi as'ın zuhuruna kadar,boşalan bu manevi makamlar vekâleten yürütüleceğinden dolayı böyle bir beyanatta bulunmuştur.

Şunu da söyleyebilirdi, evlatlarım başınızın çaresine bakın ya da falan kişiyi vekil olarak bırakıyorum diyebilirdi. Ama "Bana tabiiyetiniz devam ederse size Allah'a vuslat yolunda önderlik yapmaya devam ederim" diyor.  Vefatından sonra ne gibi bir menfaati olacak ki böyle bir söylemde bulunsun. Kaldı ki bizim ona bağlı olmamız kendisine ne gibi bir çıkar sağlayacak?

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri bugüne kadar ne zaman yanlış bir kelam etti ki bugün etsin.

Evet söyledikleriniz tamamen doğrudur,sözü söyleyen Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.leridir. Zakirlere biat etmemizi söyleyen de yine Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leridir.

Şu unutulmamalıdır, en son emir ilk emrin tecellisini ortadan kaldırır.

Kur'an-ı Kerîm'de içki yasağı ilgili olarak Mekke'de inen ilk ayette yasak hükmü yer almaz:

"Hurma ve üzüm ağaçlarının meyvelerinden içki yapıyor, güzel rızık ediniyorsunuz; bunda aklı eren bir kavim için elbet bir ibret vardır." [1]

Bundan sonra Hz. Ömer (ra)  bir gün Rasulullah (sav)'a gelerek şöyle dedi:

 "Ya Rasulullah! Şarabın helâk edici ve aklı giderici olduğu malumunuzdur.Yüce Allah'tan, şarabın hükmünü bize açıklamasını iste." Hz. Peygamber; "Ey Allah'ım, şarap hakkında bize açıklayıcı beyanını bildir." diye dua edince şu ayet indi:

"Sana içkiyi ve kumarı sorarlar, de ki. "Onlarda hem büyük günah hem de insanlar için bazı faydalar vardır. Ancak günahları faydalarından daha büyüktür." [2]

Bu ayet inince, bazı sahabîler "büyük günah" diye içkiyi bırakmış bazıları ise "insanlara faydası da var" diyerek içmeye devam etmişlerdir.

Yine bir gün Utbe b. Mâlik (ra) bir evlenme ziyafeti vermişti. Sa'd b. Ebî Vakkas da oradaydı. Deve eti yediler, içki içtiler, sarhoş olunca da asalet iddiasına kalkıştılar. Sa'd bu konuda kavmini öven ve Ensar'ı hicveden bir şiir okudu. Ensar'dan birisi buna kızarak, sofradaki bir deve kemiği ile Sa'd'ı yaraladı. Sa'd da durumu Rasulullah (sav)'a şikâyette bulundu. Bunun üzerine bu konuda kesin içki yasağı bildiren ayetler indi:

"Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın amelinden bir murdardır. Bunlardan kaçınınız ki, felaha eresiniz. Şeytan içki ve kumarla aranıza kin ve düşmanlık sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazı kılmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" [3]

İnen son ayet ilk ayetlerin hükmünü ortadan kaldırmıştır. İlk ayetlere bakarak içki içmek serbest diyebilir miyiz? Ama ayette yazıyor diyebilir miyiz?

Diyemeyiz.

Bu sebeplerden ötürü Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin son dediği bizim için emir niteliğindedir. Biz son emre itaat ederiz.

Vefat etti diyenler, ölü birisine bağlanmaz diyenler şunu görmekten acizlerdir. Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri hala insanlara irşat etmekte, hala himmeti dervişine ziyadesiyle ulaşmakta, hala rehberlik görevini yapmakta olduğunu kendimizde,çevremizde,yaşadığımız binlerce olaylarla tanık olmaktayız.

Allah’ın izni inayetiyle eğer bizler Cennet Mekan Abdullah Baba (ks) Hz.lerine aşk ve muhabbetle bağlanırsak cennet mekanın himmetinin, feyzinin bizlere ulaşmasında hiçbir engel yoktur. Yeter ki biz Allah’ın emir ve yasaklarını harfiyen uygulayıp, peygamberi ahlak üzere olalım…

Hamdolsun Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin kürsüsünde şu anda ne soru sorarsanız Abdullah Baba adına size cevap verebilecek bir mercii var.

Rabbim nefsimize uyup, dünyanın geçici makamlarına aldanıp bu yoldan kayanlardan eylemesin…

 [1] Nahl, 16/67

[2] Bakara, 2/219

[3] Mâide, 5/90-91
Okunma Sayısı : 7046

Soru Tarihi: 5/15/2017

Yorumlar
Hadimul Fukara

Vallahi ben Abdullah Babayi bilmez tanimazdim. Sosyal medyadan gordum hemen her videosunu dinledim ehli sunnet disinda bir sozune rastlamadim. Bila Nadir hazrerleri olsun Mustafa Corumi ve Ali Haydar Efendi (ksa) olsun hepsi buyuk zatlardir ve mubarek onlardan istifade etmis itikadi saglamdir. Zaten azicik islam nuruna sahip biri hemen anlar ki bu mursidi kamildir. Madem öldu feyzi kesildi bagi koptu o zaman bu zat bana ruyamda nasil gorunuyor hic bilmediim halde vefat tarihini bana soyluyor sonra arastiriyorum ki o tarihte vafat etmis. Hic bilmedigim tanimadigim birinin yuzunu 10 dk gormeyince nasil daraliyorum ona nasil asik olabiliyorum. Ölunun isi mi bu yoksa kamil mursiďin mi? Vallahi bu zat buyuk bir zat akli olan intisap eder iki nur sahibi bir evliyadir resulullahin sav evladim dedigi bir zat ile ilgili konusurken neuzubillah dikkat etmek lazim. Bilal Nadir hz cezaevinde zarar veeip sonra bomba ile paramparca olan askeri unutmamak lazim....

Levene AKSAKALLI

Allah sizden razı olsun yolunuz bahtınız açık olsun Abdullah babamızın himmeti üzerinizde olsun inşallah ALLAH Yar ve yardımcınız olsun AMİN

Abdullah babamın yoluna talip

Şüphesi olan varsa diye yazıyorum, nefsimden Allah'a sığınırım. Tarikat nedir evliya ne demektir bilmezdim, ailem de bu yolda değildi, okuldaki haftada bir saat din dersinde farz vacip sünnetin kelime manasını ezberlemek dışında bir şey bilmezdim. Abdullah babamı birinden duyup (Allah ondan razı olsun) zikrullaha katıldım, çok sevdim, ders aldım hayattayken görmek nasip olmadı ama on beş yaşlarımda ailem namaza uyandırmazken derslerimden geri kalmıyım diye alarmlarımı kapatırken Abdullah babam uyandırırdı. Yeri geldi okumam gereken kitabı yeri geldi kafama takılan sorunun cevabını gösterdi, burda himmetlerini saymaya kalksa herkes sayfalar tutar o yüzden illa açık keramet arayan varsa da ilk ders aldığı hâliyle şimdiki hâline baksın. Allah Abdullah babamdan razı olsun Peygamberleri sevdirdi Allah dostlarını sevdirdi belki şimdi Allah dostlarına dil uzatan biri olurduk Allah muhafaza diye bi düşünmeliyiz. Kaç yıl oldu himmetini görmediğim gün olmadı desem yalan olmaz, yakınlarımdan duyduğum, hatta arkadaşlarımdan bir kere bile zikre gelmemiş dersli olmadığı hâlde rüyalarında görüp himmet ettiğini söylediklerine defalarca şahit oldum. Abdullah babamdan şüphesi olan varsa bağlılığını, aşkını, muhabbetini, teslimiyetini gözden geçirsin. Söylediklerim önce kendi nefsime sonra hepimize inşaallah..

Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *