SORU ARA

SORULAN SORU

Hacı Kamil Efendi hakkında ne düşünüyorsunuz ? Evliya mı, mürşit mi, yoksa mürşidi kâmil mi? Abdullah Baba Hz.lerinin devamı diyorlar, bilgi verebilir misiniz?

CEVAP

Bu zat hakkında herhangi bir malumatımız yoktur. Malumatımız olabilmemiz için bu kişi tanımamız belli bir yaşanmışlığımız olması gerekir. Bu zatla dergâhımızda hiçbir yaşanmışlığımız olmamakla birlikte biz bu zatı Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri yaşarken hiç yanında görmedik.

Bu zatı muhterem kendisini Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin devamı olduğunu,  yolundan geldiğini söyleyerek Mürşidi Kamil olduğunu iddia etmektedir.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin devamını olduğunu iddia eden bir kişinin onun dergâhından, onun zikrinde bulunması gerekmez mi?

Bu zat Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin dergâhında yapılan zikirlere hiç katılmamıştır. Bu zat Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri İzmir’de ameliyat olduklarında, İzmir’de ikamet etmelerine karşın Efendi Hz.lerini ziyarete dahi gelmemiştir.

Cennet Mekân üstadımız vefatından önce bütün sevenlerini, bütün dervişlerini helalleşmek için çağırmış,  hasta yaşlı demeden tüm sevenleri yanına giderek helalleşmiş. Bu zatı muhterem helalleşmek için gelmemiştir.

Cennet Mekân üstadımız ahirete irtihal etmiş. Türkiye’nin ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden binlerce seveni cenazesine akın etmiş. Bu zatı muhterem yine üstadımızın cenazesine katılmamıştır.

Vefatından sonra Cennet Mekânın aile efradına taziye ziyaretine dahi gelmemiştir.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri dervişlik zamanında üstadını on beş gün göremezse dayanamayıp bir yolunu bulup üstadını ziyarete giden birisiyken onun yolunda olduğunu iddia eden bir kişinin ne hastalığında, ne sağlığında, ne düğününde, ne cenazesinde bulunmayışı abesle iştigal değil midir?

Cennet Mekânın vefatından öncesi ve sonrası olmak üzere maalesef içimizde bizden görünüp Hakikatte ona bağlı olan şahısların eliyle ben Şeyhim diyerek Abdullah Baba Hazretlerinin dervişlerini bu zata toplamış, dışardan en ufak kendisine bağlanan bir kimse olmamıştır.

Şeyhliğini ilan ettiğinde bu zata;

Mürşidi Kamillerde olması gereken vasıflar ve sıfatlar sizde var mı? Beş yerde kullanılmak üzere Mürşidi Kamillere verilen yetki ve selahiyetler vardır. Sizde böyle bir yetki, selahiyet var mı? Nasıl görev aldınız?  Diye sorulduğunda;

Bende böyle bir yetki yok diyerek, nasıl vazife aldığını anlatamamıştır.

Bu zatın Mürşidi Kamil olmadığı buradan anlaşılmaktadır. Bunun dışında onun nasıl bir meziyeti var o hususta bir bilgimiz yoktur.

Bilinen bir hakikat vardır ki Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin yoluyla uzaktan, yakından hiçbir alakası yoktur.

Şu anda devam etmekte olduğu oluşumun içinde yapılan zikrullahlara katılmadığını da biliyoruz.

Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri ledün ilmi sahibi, zamanın kutbu, 400 yılda bir gelen ulu azam Evliyaullahtandır. Bizler böyle bir mürşidi kâmilin manevi terbiyesinde yetiştiğimizden, bu hususlar üzerinde mürşidi kâmilin özelliklerini, detaylarını bizzat yaşayarak öğrendiğimizden kimin mürşidi kâmil olup olmadığını çok rahatlıkla anlayabilmekteyiz. Cennet mekân tabiri caizse bizim mihenk taşımızdır. Bu mihenk taşını vurduğumuzda bu zatı muhteremde mürşidi kâmilin hiçbir nişanesini görmemekteyiz.

Said Nursî Hz.lerin dediği gibi;

"Hiçbir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görünür. Yahut bâtılı hak görür. Evet, kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mihenge vurmadan almayınız." [1]

Bizim ne kişilerle sorunumuz var, ne de oluşumlarla. Dini Mübin İslam için çalışan herkes bizim başımızın tacıdır, kardeşimizdir. Bizim derdimiz Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin yolunda olduğunu iddia ederek insanlara nifak tohumu ekenlere hakikati söylemektir. Takdir sizlerindir.[1] Münazarat, Sualler ve Cevaplar.
Okunma Sayısı : 10383

Soru Tarihi: 4/30/2017

Yorumlar
Engin ERDOĞAN

Bilgilendirme için teşekkürler

Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *