SORU ARA

SORULAN SORU

Hakkı hakikati bizlere en doğru şekilde aktarmaya çalıştığınızdan, bizlere bu güne kadar anlatılmadık mevzuları paylaştığınızdan dolayı Allah sizlerden razı olsun. Bizler Avrupa’da ikamet eden dervişleriz. Zakirimiz yanındaki hal dervişlerinden aldığı bilgilerle bizlere üçyüzbin ile beşyüz bin arası çekmemiz için tevhid veyahut kanser hastamız için bir milyon adet şu esmayı çekeceksiniz diyerek bizlere esma veriyor. Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin yolunda böyle bir usul var mıdır?

CEVAP

Birincisi buradaki meseleyi tespit etmek gerekir. Hiçbir zakir yanında hal görenin haline göre amel edemez, bu şekilde hareket edilmez.

Elbette hal görenler vardır. Bayanlar; Havva Annemizi, Meryem Annemizi, Âmine Annemizi, Fatıma Annemizi görür; Rasulullah (sav) Efendimizi ve Abdullah Babamı görürler. Erkeklerde, Rasulullah (sav) Efendimiz başta olmak üzere piran efendilerimizi ve Abdullah Babamı görürler. Ancak Abdullah Babam;

“Hal görüp de vuslat olabilen yüzde biri geçmez evladım. Neden diye sorduğumuzda; gördüğü hali kendinden saklayan, nefsinden saklayan insana derviş derler, hal dervişi derler. Ama kanı, sütü karşılayamadığı için gördüğünü sağa sola satanlar var. Seni gördüm cennette idin, seni gördüm Cehennemde idin, Sana Allah’ın selamı var, Sana peygamberin selamı var gibi şeyler söylerler. Çok ileri giderler. Hadlerini aşarlar. Beşinci makama gelmemiş bir insanın haline durumuna itibar olunmaz, evladım!” Derdi.

Yıllar evvel bir zakir kardeşimize bir hal dervişi gelip; “Birkaç kardeşinin ismini sayarak bana bu kişilerin riyakâr olduğunu söylediler aman bu kişilere karşı dikkatli olalım bunlar yollarında samimi değiller” dediğini nakletmişti. Ancak çok kısa bir süre sonra bu hal dervişi yolunu, dersini terk etmiş ancak samimi değiller dediği o kardeşler yıllardır Efendi Hz.lerinin yolunda hizmet etmektedirler.

Ama ne yazık ki bazı zakirler bu nakıs insanlara prim verip onların hayalleri, rahmani olmayan görüntüleri üzerine bina yapmaya çalışıyorlar.

 Cennet Mekân Üstadımız Abdullah Baba (ks) Hz.lerine sayılı virtler edinme mevzu sorulduğunda;

“Bizim yolumuzda ‘Şu esmayı şu kadar çekersen böyle olur, bu esmayı bu kadar çekersen şu işin hallolur’ gibi şarta bağlı olarak kendine ders addetmek yoktur. Böyle söylemler şirktir, sapıklıktır. Ancak dua Allah için yapılır, karşılığı Allah’tan beklenir. Sayılı esmalara bağlı kalınarak o esmanın şifa vereceğini ummak sıkıntı verir. Esma insana bir şey vermez. Veren Allah Azimu şandır. Esma yalnızca bir vesiledir. “Yüz bin tevhid okursanız şöyle olur” diyerek, maksadı ona bağlamak yanlıştır. Böyle hareketlerin aslı astarı yoktur. Kim üç bin tevhidi nizami okursa gece uykularını terk eder. Size ne söylediysem, size ne tavsiye ettiysem onu yapın, bu tür şeylere girmeyin. Evrad-ı şerifinizi çekin evladım.” Buyurmuşlardır.

Yolumuzun usul ve adapları bellidir. Abdullah Baba (ks) Hz.leri yolunda “üç yüz bin tevhid, beş yüz bin lafza-i celal çekin”böyle ifadeler yoktur. 

Cennet mekândan görmediğimiz, duymadığımız hiçbir şeyi kabul etmemiz de mümkün değildir.  Efendi Hz.lerin men ettiği şeyleri yapan, tavsiye eden ister zakir olsun ister derviş olsun o kişilere itibar olunmaz, böyle insanlarda uzaklaşmak gerekir. Bu hareketleri yapan zakirse kişi biadını alıp Efendi Hz.lerinin yolunda ilerleyen başka bir zakire biad etmesi gerekir.

Zaten bu söylediğiniz hareketleri yapan zakirler var ise bunlar Efendi Hz.lerinin zakiri olamazlar. Zakir Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.lerinin temsil eden demektir. Abdullah Baba Hz.lerini yapmadığı hal ve hareketleri yapan yaptıran birisi nasıl temsilci olabilir.

Yolumuzda ölçüsünü Cennet Mekân Abdullah Baba (ks) Hz.leri çizmiştir. Ondan görmediğimiz, duymadığımız hiçbir hareketi yapmamamız gerekir.

 

Konuyla alakalı diğer cevaplanmış sorulara aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz.

 

Sayılı virtler edinmek, sayılı ayeti kerimeler okumak ve Salat-ı tefriciyeyi 4444 okumakla ilgili bilgi verir misiniz? Efendi Hz.lerinin bu konu hakkındaki görüşleri nelerdir?

Okunma Sayısı : 5439

Soru Tarihi: 8/9/2016

Yorumlar
Bu soruya ait yorum bulunmamaktadır.
Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *