SORU ARA

SORULAN SORU

Doğum günü kutlamak caiz midir?

CEVAP

Doğum kutlamasında bir beis yoktur, kutlanabilir. İbni Abbas (ra);  “Rasulullah Efendimiz, mevlid gecelerinde Ashap-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki hallerini anlatırdı.” Buyurmaktadır.

Görüldüğü üzere Rasulullah (sav) Hz.leri de kendi doğum gününü kutlamıştır.

Tabi ki bu kutlamanın bir ölçüsü vardır. Gayri Müslimlerin kutladığı gibi doğum günü kutlanamaz. Kültürel deformasyon yaşadığımız şu günlerde Müslüman kendi örf ve adetlerini bir bir unutup gayri Müslimlerin adetleriyle, onların inançlarıyla hareket etmeye başlamıştır. Bu bağlamda gayri müslim adetlerini bir kenara bırakmalıyız.

Hz. Peygamber (sav) mümin olmayan toplumların bayramlarının ve kutsal günlerinin onlar gibi kutlanmasını yasaklamıştır.

Onlarla aynı gayeyi, aynı amacı paylaşmasa bile Müslümanın onlara benzemesi özenmesi İbn Ömer'in Resulullah (sav )den naklettiği delille haramdır.

"Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır." (Ebu Davud, libas 4)

Bizim gayemiz Resulullah (sav) Hz.lerine ve onun yolunda giden mürşidi kâmillere benzemeye çalışmaktır.

"Bizden başkasına benzemeye çalışan, bizden değildir"  (Tirmizi, istizan 7)

Gayri Müslimler gibi pasta kesmek, özellikle mum yakmak uygun bir davranış değildir.

Cennet Mekân üstadımız Abdullah Baba (ks) Hz.leri; doğum günü kutlamakta bir mahsur yoktur. “Şimdi çocuklar pasta isterlerse alın fakat kesinlikle mum yakmayınız. Mum yakmak üflemek dinimizde yoktur. ” diyerek bizlere öğüt vermişlerdir.

İnsanlar doğum günü kutlamak adına toplanabilir, yemek ikram edilebilir,  israfa kaçılmadığı müddetçe hayır dua almak kastıyla cemiyetler düzenleyebilir. Bununla beraber yapacağınız doğum gününün mubah olması için, haramlardan soyutlamanız şarttır.

Bunları yapan abilerimiz, ablalarımız var derseniz, yanlışın emsali olmaz. Bir yanlış abimiz ya da ablamız yapıyor diyerek doğru olmaz. Ölçümüz Kuran, sünneti Resulullah ve üstadımızın tavsiyeleridir gayrısı bizi bağlamaz.

Sevgililer günü, yılbaşı gibi gayri Müslim kültürü içinde yer alan, temellinde bir gayri müslimi anmak olan günleri kutlamak da uygun değildir.
Okunma Sayısı : 4672

Soru Tarihi: 2/5/2016

Yorumlar
Bu soruya ait yorum bulunmamaktadır.
Bir Yorum Yazın
Adı Soyadı *
E-Posta *
Yorum *